طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب

روزانه صدها و هزاران کتاب جدید در بازار عرضه می‌شود. با افزایش تعداد این کتاب‌ها مهم‌ترین عاملی که سبب می‌شود مشتری یک کتاب را از قفسه کتاب انتخاب کند، چیست؟ بدون شک، طراحی جلد کتاب است.

همه ما چنین تجربه‌ای داشته‌ایم زمانی که به یک کتاب‌فروشی برای خرید یک کتاب می‌رویم، به طور خودکار به سمت کتاب‌هایی که دارای جلدهای خوب و جذاب هستند، کشیده می‌شویم.

رابطه بین طراحی جلد کتاب و میزان فروش کتاب

هنگامی که خواننده کتابی که دارای پوشش و جلد با کیفیت عالی است، می‌بیند، در مورد آن کتاب مثبت فکر می‌کند و به طور ناخودآگاه تصمیم می‌گیرد تا آن کتاب را باز کند و یک نگاهی به آن بیندازد و در نهایت در مورد خرید آن کتاب فکر کند.

به طور کلی طراحی جلد کتاب از اهمیت ویژه‌ای در فروش آن برخوردار است؛ چرا که اولین چیزی که می‌تواند نظر خواننده را به خود جلب کند، جلد کتاب است.

بعضی از ناشران معتقدند که بین جلد و فروش کتاب رابطه مستقیمی وجود دارد. اگر یک کتاب جلدی خوب و جذاب داشته باشد، مشتریان بیشتری را جذب می‌کند.

از سوی دیگر، اگر یک کتاب دارای جلد و تصاویری با کیفیت پایین باشد، مشتری به سمت کتاب جذب نخواهد شد.

از این رو طراحی جلد کتاب یکی از مهم‌ترین جنبه‎های بازاریابی کتاب است. از دیدگاه بازاریابی، طراحی خوب جلد، منجر به فروش بالای کتاب می‌شود و به همین دلیل امروزه ناشران بیشتر به کیفیت طراحی جلد کتاب توجه می‌کنند. تجربه نشان داده که کتاب‌هایی که جلدشان به خوبی طراحی نشده، فروش نداشته‌اند.

رابطه بین طراحی جلد کتاب و محتوای کتاب

علاوه بر فروش، جلد کتاب توصیف کننده آن چیزی است که در کتاب نوشته شده است. همان‌طور که چهره ما می‌تواند احساسات درونی ما را بازتاب دهد، جلد کتاب نمایانگر و انعکاس‌دهنده محتوای درونی کتاب است. در واقع طرح روی جلد معرفی کننده کتاب به خواننده است. برای مثال استفاده از رنگ‌های تیره، سایه و جغد در طرح روی جلد کتاب، نشان‌دهنده این است که داستان کتاب ترسناک است.

ویژگی‌های جلد خوب برای کتاب

برخی از ویژگی‌های یک جلد خوب برای کتاب عبارتند از:

  • باید توجه خواننده را به سمت کتاب جلب کند.
  • باید منحصر به فرد باشد. همه کتاب‌ها با هم فرق می‌کنند، بنابراین جلد هر کتاب نیز باید منحصر به فرد باشد تا آن را با سایر جلد کتاب‌ها متفاوت سازد.
  • طراحی جلد کتاب باید حرفه‌ای باشد.
  • جلد کتاب باید به وضوح نوع و موضوع کتاب را نشان دهد؛ در واقع باید نشان دهد که آیا این کتاب یک داستان ترسناک است و یا یک داستان عاشقانه.

بنابراین اگر می‌خواهید کتابی که نوشته‌اید مخاطب را تحریک به خریدن و خواندن کند، طراحی جلدکتاب خود را به طراحی با تجربه و خلاق بسپارید.

در ادامه بخوانید:

صفحه آرایی کتاب